Skip to main content

Project 6 - Application Development (5 cr)

Code: TT00CG76-3001

General information


Enrollment
02.12.2025 - 31.12.2025
Registration for introductions has not started yet.
Timing
01.01.2026 - 31.07.2026
The implementation has not yet started.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
5 cr
Mode of delivery
Blended learning
Unit
Teknologia
Teaching languages
Finnish
Degree programmes
Bachelor’s Degree in Information and Communication Technology
Teachers
Mika Keränen
Eero Huusko
Groups
TTV23SRAA
TTV23SRAA
Course
TT00CG76
No reservations found for realization TT00CG76-3001!

Evaluation scale

0 - 5

Objective

Projektiopinnot 6 hyväksytysti suoritettuaan opiskelija osaa määritellä ja spesifioida, suunnitella, toteuttaa ja testata pilvipalveluita ja Web-sovelluskehitykseen perustuvan järjestelmän ja osaa ottaa huomioon suunnittelussa sovellusalueen vaativat käyttöympäristöt ja niiden edellyttämät tietoliikenneratkaisut. Lisäksi opiskelija osaa itsenäisesti soveltaa edeltävissä opintojaksoissa niitä omaksumiaan asioita, joita tarvitaan ammattimaisen selainpohjaisen tietojärjestelmän suunnittelussa.
Projektiopintojen tavoitteena on myös opiskella työelämävalmiuksia, kuten aloitteellisuutta, yhteistyö- ja kommunikointitaitoja, innovatiivisuutta sekä täsmällisyyttä ja luotettavuutta.
Projektiopinnoissa syvennetään myös DevOps - ja DevSecOps -prosessimallin mukaista järjestelmäsuunnittelun ja toteutuksen osaamista.

Projektiopinnot 6 on mahdollista suorittaa myös yrityksille tehtävillä toimeksiannoilla.

Execution methods

Projektimuotoinen toteutus.

Accomplishment methods

Projektimuotoinen työskentely SCRUM -tiimissä.

Content

Sovellusalueesta riippuvan selainpohjaisen tietojärjestelmän määrittely ja spesifiointi ml. tietokannan suunnittelu ja toteutus.
Järjestelmän toteutus ja testaus
Työelämävalmiudet
Projektinhallinta ja dokumentointi
Mahdollisesti IoT ratkaisun

Assessment criteria, satisfactory (1)

Osallistuu melko vähän ryhmän toimintaan. Saavuttaa tyydyttävällä tavalla kaikki oppimistavoitteet. Vähäinen itsenäinen toiminta. Omaa kohtalaiset työelämävalmiudet kaikilla osa-alueilla.

Assessment criteria, good (3)

Osallistuu hyvin ryhmän toimintaan. Saavuttaa hyvin kaikki oppimistavoitteet. Osaa toimia melko itsenäisesti. Omaa melko hyvät työelämävalmiudet kaikilla osa-alueilla.

Assessment criteria, excellent (5)

Arviointi suoritetaan ryhmäarviointimenetelmällä. Arvioinnissa arvioidaan projektiopintojen tuloksia ja saavutuksia ja verrataan niitä projektiopintojen tavoitteisiin. Arviointiin osallistuvat projektiopiontoihin osallistuneet opettajat, opiskelijat ja mahdolliset muut osapuolet (esim. yritysten edustajat). Myös työelämävalmiuksia arvioidaan.

Arvosana 5
Osallistuu erittäin aktiivisesti työskentelyyn ja on mukana 100 % opintojakson opetuksesta. Saavuttaa kiitettävällä tavalla kaikki oppimistavoitteet. Osaa toimia itsenäisesti. Omaa kiitettävät työelämävalmiudet kaikilla osa-alueilla..

Go back to top of page