Puurakentaminen 3, suunnittelu (3op)
Toteutuksen tunnus: TR00CE07-3001
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 02.08.2026 - 31.08.2026
- Ilmoittautuminen toteutukselle ei ole vielä alkanut.
- Ajoitus
- 01.09.2026 - 31.03.2027
- Toteutus ei ole vielä alkanut.
- Opintopistemäärä
- 3 op
- Yksikkö
- Teknologia
- Opetuskielet
- suomi
- Koulutus
- Rakennus- ja yhdyskuntatekniikan koulutus
Toteutukselle Puurakentaminen 3, suunnittelu TR00CE07-3001 ei valitettavasti löytynyt varauksia. Varauksia ei ole mahdollisesti vielä julkaistu tai toteutus on itsenäisesti suoritettava.
Arviointiasteikko
0 - 5
Tavoitteet
Opiskelija osaa tuottaa puurakenteiseen kohteeseen tarvittavat tuotantokuvat hyödyntäen eri suunnitteluohjelmia.
Osaa poimia arkkitehti-, rakenne- ja erityisalojen suunnitelmista tarvittavat mitat ja tehdä yhteentörmäys tarkasteluja.
Toteutustavat
Lähiopetus
Suoritustavat
Osallistuminen opetukseen
Erilliset harjoitustyöt
Tentti
Sisältö
Teollisenrakentamisen suunnitelmat:
- elementtikuvat / työkuvat
- yhteentörmäystarkastelut
- tarkentavat tuotanto detaljit
Oppimateriaalit
Opettajan jakama materiaali (sähköinen / paperinen)
Arviointikriteerit, tyydyttävä (1)
Osaa tuottaa tuotantokuvia ja löytää suurimmat suunnitteluun vaikuttavat tekijät lähtöaineistosta.
Hyödyntää työssään tietokoneavusteisia suunnitteluohjelmia
Arviointikriteerit, hyvä (3)
Opiskelija osaa luoda tarvittavia tuotantokuvia ja pystyy etsimään annetuista lähtötiedoista suunnitteluun tarvittavat tiedot. Osaa tarkastaa työnsä toteutettavuuden kannalta oikein.
Osaa hyödyntää tietokoneavusteisia suunnitteluohjelmia ja ymmärtää suunnittelun tärkeyden hankkeen onnistumisen kannalta.
Hallitsee jokseenkin oman työnsä aikataulutuksen.
Arviointikriteerit, kiitettävä (5)
Opiskelija osaa luoda tarvittavia tuotantokuvia ja pienempiä osasuunnitelmia lähtötietojen ja -suunnitelmien perusteella. Osaa tarkastella omaa työtään kriittisesti ja etsii suunnittelutyössä laadullisesti, tuotannollisesti ja taloudellisesti järkeviä ratkaisuja.
Osaa hyödyntää tietokoneavusteisia suunnitteluohjelmia. Ymmärtää suunnittelun tärkeyden onnistuneen tuotantoprosessin yhtenä osakokonaisuutena.
Hallitsee oman työnsä aikataulutuksen.
Esitietovaatimukset
Puurakentaminen 1
Puurakentaminen 2