Design of Steel and Wooden Structures (6cr)
Code: TR00CK24-3001
General information
- Enrollment
- 16.08.2027 - 27.09.2027
- Registration for introductions has not started yet.
- Timing
- 23.08.2027 - 31.12.2027
- The implementation has not yet started.
- Number of ECTS credits allocated
- 6 cr
- Unit
- Teknologia
- Teaching languages
- Finnish
- Degree programmes
- Bachelor’s Degree in Construction and Civil Engineering
Unfortunately, no reservations were found for the realization Design of Steel and Wooden Structures TR00CK24-3001. It's possible that the reservations have not yet been published or that the realization is intended to be completed independently.
Evaluation scale
0 - 5
Objective
Opintojakson suoritettuaan opiskelija osaa perusteet rakenneanalyysistä sekä teräs- ja puurakenteiden suunnittelusta Eurokoodien mukaisesti. Opiskelija osaa mitoittaa rakenteita käsin laskemalla, sekä ohjelmallisesti.
Execution methods
Päiväopiskelijoille lähiopetusta lukujärjestyksen mukaisesti
Monimuoto-opiskelijoille etäopetusta lukujärjestyksen mukaisesti
Accomplishment methods
Kurssiarvosana koostuu seuraavista suorituksista
Lopputentti
Palautettava harjoitustyö
Opintojakson läpäisyn edellytyksenä on tenttiin osallistuminen ja harjoitustyön palauttaminen. Kurssiarvosanoihin vaadittavat pisterajat käydään läpi opintojakson aloitusluennolla.
Content
Perusteet seuraavista eurokoodeista.
EN1990 Eurokoodi. Rakenteiden suunnitteluperusteet
EN 1991-1-1 Eurokoodi 1. Rakenteiden kuormat. Osa 1-1: Yleiset kuormat. Tilavuuspainot, oma paino ja rakennusten hyötykuormat.
EN 1991-1-3 Eurokoodi 1. Rakenteiden kuormat. Osa 1-3: Yleiset kuormat. Lumikuormat
EN 1991-1-1 Eurokoodi 1. Rakenteiden kuormat. Osa 1-4: Yleiset kuormat. Tuulikuormat
EN 1993-1-1 Eurokoodi 3. Teräsrakenteiden suunnittelu. Osa 1-1: Yleiset säännöt ja rakennuksia koskevat säännöt
EN 1995-1-1 Eurokoodi 5. Puurakenteiden suunnittelu. Osa 1-1: Yleiset säännöt ja rakennuksia koskevat säännöt
Materials
Oppimateriaalina toimii Reppuun koottu diasarja ja harjoitustehtävät, jotka opiskelijan on tulostettava.
Assessment criteria, satisfactory (1)
Opiskelija hallitsee kurssin sisällön mukaisten laskentamenetelmien perusteet, mutta ei juuri osaa soveltaa niitä.
Laskelmat ovat osin epäselviä ja epäjohdonmukaisia. Harjoitustyössä ja/tai tenttivastauksissa on virheitä
Assessment criteria, good (3)
Opiskelija hallitsee suurimman osan kurssin sisällön mukaisista laskentamenetelmistä ja osaa soveltaa niitä hyvin.
Laskelmat ovat melko selkeitä ja johdonmukaisia. Harjoitustyössä ja/tai tenttivastauksissa on vähän virheitä.
Assessment criteria, excellent (5)
Opiskelija hallitsee kurssin sisällön mukaiset laskentamenetelmät ja osaa soveltaa niitä kiitettävästi.
Laskelmat ovat selkeitä ja johdonmukaisia. Harjoitustyössä ja tenteissä esitetyt vastaukset ovat virheettömiä tai lähes virheettömiä.
Qualifications
Matematiikka 1
Matematiikka 2
Fysiikka 1
Fysiikka 2
Statiikka
Lujuusoppi