Anatomy, Physiology and Pathology (5cr)
Code: SH00BS81-3009
General information
- Enrollment
- 23.08.2021 - 19.09.2021
- Registration for the implementation has ended.
- Timing
- 01.08.2021 - 31.12.2021
- Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Local portion
- 4 cr
- Virtual portion
- 1 cr
- Mode of delivery
- Blended learning
- Unit
- Sote
- Teaching languages
- Finnish
- Degree programmes
- Bachelor’s Degree in Nursing
- Teachers
- Sari Pyykkönen
- Kirsi Lokkila
- Jutta Keränen
- Groups
-
SMM21SRaa1SMM21SRaa1
-
SMM21SRaa2SMM21SRaa2
- Course
- SH00BS81
Unfortunately, no reservations were found for the realization Anatomy, Physiology and Pathology SH00BS81-3009. It's possible that the reservations have not yet been published or that the realization is intended to be completed independently.
Evaluation scale
0 - 5
Content scheduling
28.8.2021 14:15 - 15:45/TEAMS R1 ja R2 (Opintojakson aloitustunnit / Topografinen anatomia, keskeiset käsitteet ja johdanto ihmiselimistöön)
10.9.2021 9:00 - 10:30/TEAMS R1 ja R2 (Solun toiminta, kudostyypit ja ihon rakenne / Verenkiertoelimistön ja sydämen rakenne ja toiminta, veri)
11.9.2021 8:00 - 11:30/TEAMS R2 (Verenkiertoelimistön ja sydämen rakenne ja toiminta, veri jatkuu / Hengityselimistön rakenne ja toiminta)
11.9.2021 12:30 - 15:45/TEAMS R1 (Verenkiertoelimistön ja sydämen rakenne ja toiminta, veri jatkuu / Hengityselimistön rakenne ja toiminta)
18.9.2021 12:30 - 15:45/TEAMS R1 ja R2 (Ruuansulatuselimistön rakenne ja toiminta / Virtsaelimistön rakenne ja toiminta)
24.9.2021 8:00 – 9:30 Raahen yksikössä R1 ja R2 (tentti I)
24.9.2021 10:00-11:30/TEAMS R1 ja R2 (Homeostaasi)
9.10.2021 8:00 - 11:30/TEAMS R1 ja R2 (Tentin palautus / Hermoston rakenne ja toiminta / Hormonitoiminta)
12.11.2021 12:00 - 13:30/TEAMS R1 ja R2 (Tuki- ja liikuntaelimistön rakenne ja toiminta / Aistit)
19.11.2021 8:00 - 9:30 Raahen yksikössä R1 ja R2 (tentti II)
3.12.2021 10:00 - 10:45/TEAMS R1 ja R2 (Tentin palautus / opintojakson lopetustunnit)
3.12.2021 11:00-12:00 R1 ja R2 (Pakopeli virtuaaliympäristössä)
Objective
Students will be able to explain the human body's anatomical structures and use foreign terminology to describe them. They will be able to explain factors that affect physiological bodily functions and the importance of anatomical and physiological knowledge in nursing. Students will be able to describe how illness begins, develops, and the structural changes associated with illness as well as factors affecting the basic issues associated with recovery.
Content
Cells, tissues and organs
The locomotor system and how it works and topographic anatomy
Blood and the blood circulation system
Respiration
Digestion
The kidneys and urine secretion system
Fluid, acid-alkaline balance
Sensory functions
The nervous system
Hormone secretion and reproduction
Heat regulation
The body's defense system
General pathology and basic concepts
Location and time
TEAMS viestintä- ja yhteistyöalustalla.
Materials
Leppäluoto J., Rintamäki H., Vakkuri O., Vierimaa H. & Lauri T. : Anatomia ja fysiologia, Rakenteesta toimintaan 2017-2019 (eKirja tai nidottu)
+ muu opintojaksolla osoitettu materiaali
Skhole: Tautioppi: asiantuntijaluennot
Teaching methods
Anatomia ja fysiologia: Kontaktiopetus etänä (opetuskeskustelut, työpajat) ja itsenäinen opiskelu ja tehtävät mm. verkkoympäristössä ja virtuaalinen pakopeli.
Tautioppi 1 op / Skholen verkko-opinnot
Exam schedules
Testit 3 kpl devmoodlessa:
1 Käsitteistö, 2 Solu ja sen toiminta ja 3 Luut ja lihakset.
Testien aukioloajat ilmoitetaan opintojakson aloitustunneilla ja devmoodlessa.
Opintojakson aikana suoritettavista testeistä on kolme yrityskertaa (hyväksytty/hylätty, läpimenoraja 70%) testien aukioloaikoina (viikko).
Mikäli testejä ei ole läpäisty em. kolmella yrityskerralla, seuraava mahdollisuus on seuraavan ryhmän toteutuksessa pyytämällä suoritusmahdollisuutta opettajalta sähköpostilla seuraavan lukukauden alussa.
--
Tautioppi/ skholen tautioppi-koe on auki 29.11.21 klo 16 - 6.12. klo 16 saakka. Läpimenoraja 70 %. Tentin voi uusia kaksi kertaa tentin aukioloaikana.
Koekoodi: 963FXY
Mikäli koetta ei ole läpäisty em. kolmella yrityskerralla, seuraava mahdollisuus on seuraavan ryhmän toteutuksessa pyytämällä suoritusmahdollisuutta opettajalta sähköpostilla seuraavan lukukauden alussa.
--
Anatomian ja fysiologian molemmista tenteistä (Tentti I ja tentti II) järjestetään
- varsinainen tenttikerta sekä
- 2 uusintaa
TENTTI I:
Varsinainen tenttikerta 24.9.21
1. uusinta 26.10.21
2. uusinta 11.11.21
TENTTI II:
Varsinainen tenttikerta 19.11.21
1. uusinta 7.12.21
2. uusinta 13.12.21 (ilmoittautuminen SÄHKÖPOSTILLA Kirsi Lokkilalle ma 13.12 klo 8 mennessä)
TAI 10.2.22 (normaali ilmoittautuminen sähköisellä ilm. lomakkeella)
Mikäli tenttejä ei ole läpäisty em. kolmella yrityskerralla, seuraava mahdollisuus on seuraavan ryhmän toteutuksen uusintatenttipäivinä. Ilmoittautuminen tentti-ilmoittautumislomakkeella. HUOM! Kirjoita kohtaan: Materiaali, joka saa olla tentissä:
Tietokone. Tentti tehdään sähköisesti tenttitilassa.
Completion alternatives
Ilmoitetaan opintojakson aloitustunneilla ja devmoodlessa
Student workload
Anatomia ja fysiologia 4 op:
Kokonaistyöaika 108 tuntia
Tautioppi 1 op: itsenäinen opiskelu / verkko-opinnot 27 tuntia
Assessment criteria, satisfactory (1)
The students are able to name individual anatomical structures of the human body in Finnish and Latin and can present the main functions of single organs.
Assessment criteria, good (3)
The students are able to classify the various organ systems of the human body and how they function.
Assessment criteria, excellent (5)
Students are able to explain how the human body and its various organs form and develop and the biological, physical and chemical principles behind such development.
Further information
Opintojakson suoritusmerkinnän saaminen edellyttää, että opiskelija on:
- paikalla opintojakson aloitustunneilla (vain erittäin pätevästä syystä johtunut poissaolo korvataan etukäteen opettajan kanssa sovitulla tavalla),
- ilmoittautunut opintojaksolle Pakissa,
- suorittanut anatomian ja fysiologian tentit I ja II keskiarvosanalla vähintään T1 tasoisesti,
- suorittanut hyväksytysti kaikki opintojakson 3 testiä
- palauttanut ennakkotehtävät
- suorittanut hyväksytysti tautiopin kokeen ja
- osallistunut opintojakson kokoavaan pakopeliin.
Mikäli ennakkotehtävät tai pakopeli jäävät suorittamatta viimeiseen suorituspäivään mennessä, ne suoritetaan seuraavan ryhmän toteutuksessa pyytämällä suoritusmahdollisuutta opettajalta sähköpostilla seuraavan lukukauden alussa.