Siirry suoraan sisältöön

Hyvät neuvottelu- ja kokoustaidot sosiaalialalla (2op)

Toteutuksen tunnus: SO00CA21-3004

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
08.12.2025 - 06.01.2026
Ilmoittautuminen toteutukselle ei ole vielä alkanut.
Ajoitus
07.01.2026 - 28.05.2026
Toteutus ei ole vielä alkanut.
Opintopistemäärä
2 op
Lähiosuus
2 op
Toteutustapa
Lähiopetus
Yksikkö
Sote
Opetuskielet
suomi
Koulutus
Sosionomikoulutus
Opettajat
Päivi Dahl
Ryhmät
SOS24SA
SOS24SA
SOS24SB
SOS24SB
SOS24SC
SOS24SC
Opintojakso
SO00CA21

Toteutukselle Hyvät neuvottelu- ja kokoustaidot sosiaalialalla SO00CA21-3004 ei valitettavasti löytynyt varauksia. Varauksia ei ole mahdollisesti vielä julkaistu tai toteutus on itsenäisesti suoritettava.

Arviointiasteikko

0 - 5

Sisällön jaksotus

Opetustunnit Kajaanin ryhmälle sosionomien monimuoto-opetuksen kerroilla.

Tavoitteet

- Opiskelija tuntee kokous- ja neuvottelukäytännöt sekä osaa toimia kokouksen ja neuvottelun eri tehtävissä.
- Hän hallitsee muistion ja pöytäkirjan tekemisen.
- Opiskelija hallitsee kokoustoiminnan moniammatillisissa ryhmissä ja näiden ryhmien ohjaamisen asiakkaan asian edistämisessä.

Suositeltavat muut opinnot:
Opiskelija ja opinto-ohjaaja käyvät läpi muut suositeltavat opinnot HOPS-keskusteluissa.

Sisältö

Asiakkaan / perheiden tunnetaitoinen kohtaaminen; Ryhmäviestinnän eri muodot; Moniammatillisten ryhmien ohjaaminen; Kokouksen ja neuvottelun tekniikka; Vaikuttaminen, perustelu ja päätöksenteko; Kokouksen asiakirjat

Aika ja paikka

Opetusta Kajaanissa kampuksella ja/tai etänä.

Oppimateriaalit

Tällä opintojaksolla ei ole pakollista kurssikirjaa.

Tässä kirjavinkkejä opintojaksolle:
Huhtinen, P. (2008). Neuvottelijan vuorovaikutustaidot.
Kansanen, A. (2002). Neuvottelu- ja kokoustaito.
Keisala, K. (2012). Monikulttuurisen työyhteisön viestintä.
Leinonen, T. (2014). Neuvottelut pelinä - Miten voittaa loukkaamatta vastapuolta.
Miettinen, S. & Torkki J. (2019). Uusi neuvotteluvalta – Miten tulen huippuneuvottelijaksi.

Opetusmenetelmät

Lähiopetusta / harjoittelua / simulaatioita / projekti: 10 h lähi-/etäopetusta / ryhmä sekä näyttöjä

Harjoittelu- ja työelämäyhteistyö

Demot ja simulaatiot ovat työelämälähtöisten tilanteiden harjoituksia.

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Viimeisellä kokoontumisella suullinen ryhmätentti.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Itsenäinen opintojakson suoritus tehtävien kautta, sovittava opettajan kanssa.

Opintojakson hyväksilukuun vahva näyttö osaamisesta, esim. todistus osallistumisesta yhdistyksen hallitustyöskentelyyn tai näyttötehtävän suoritus.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Opintojakson laajuus 2 op, joka vastaa 54 tuntia opiskelijan työtä.

Lisätiedot

Jos sinulla on vahva kokemus (3 vuotta tai enemmän) kokous- ja neuvottelutilanteista, esimerkiksi olet mukana jonkin yhdistyksen tai organisaation hallituksessa, niin voit esittää muulla tavoin hankitun osaamisen näyttämistä eli aikaisemmin hankitun osaamisen todentamista (AHOT). Tällaiseen tarvitaan todistus yhdistykseltä tai organisaatiolta eli todistus toimii näyttönä. Myös työelämässä hankittu vahva neuvottelu- ja kokoustaitojen osaaminen (3 vuotta tai enemmän) voidaan tunnustaa ja tunnistaa, mikäli sinulla on työtodistus, jossa kyseinen osaaminen on eritelty.

Hyväksiluvuista täytyy keskustella esim. sähköpostitse opettajan kanssa sekä asiasta täytyy käydä laatimassa pakissa sopimus. Lisätietoa hyväksiluvuista KAMK intrassa.

Siirry alkuun