Siirry suoraan sisältöön

Teknologiapaja 1 (5op)

Toteutuksen tunnus: TT00BL28-3005

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
19.08.2020 - 31.12.2020
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
01.08.2020 - 31.12.2020
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
5 op
Toteutustapa
Lähiopetus
Yksikkö
Teknologia
Opetuskielet
suomi
Koulutus
Tieto- ja viestintätekniikan koulutus
Tietojenkäsittelyn ja liiketoimintaosaamisen koulutus
Opettajat
Antti Junttila
Ryhmät
TTK20SPRaahe
TTK20SPRaahe
Opintojakso
TT00BL28

Toteutukselle Teknologiapaja 1 TT00BL28-3005 ei valitettavasti löytynyt varauksia. Varauksia ei ole mahdollisesti vielä julkaistu tai toteutus on itsenäisesti suoritettava.

Arviointiasteikko

Hylätty/Hyväksytty

Sisällön jaksotus

Pelitiimin jäsenet
Pelin ideointi
Pitchaukset
Palaute opettajalta ja ryhmältä
Rapid prototyping -demo
Esittelyt
Parhaan pelin äänestys

Tavoitteet

Ryhmäytyminen, tutustuminen alaan ja oppilaitoksen toimintaan.

Opiskelija rakentaa toteuttaa projektiryhmässä oma valinnaisen laite tai ohjelmisto projektin . Työskentely tapahtuu opiskelijoista muodostettavissa projektiryhmissä ja ryhmät saavat itse keksiä sovelluskohteen teknologialle.

Toteutustavat

Kuusi pajaa, yksi paja viikossa. Tämän jälkeen varataan projektiryhmille noin viisi viikkoa aikaa toteuttaa projektissa tuote. Projektiryhmä dokumentoi työskentelynsä ja tuotoksensa koko toiminnan ajalta. Opintojakson lopuksi pidetään esitystilaisuus, jossa jokainen ryhmä esittelee oman projektiryhmänsä tuotoksen.

Suoritustavat

Kurssin aluksi muodostetaan pienryhmät, joissa opiskelija tutustuu kaikkiin kurssin teknologisiin ratkaisuihin pajatyyppisessä opiskeluympäristössä. Pajatyöskentelyn jälkeen opiskelijat muodostavat ryhmiä, joissa teknologiaa soveltaen tuotetaan palvelu / ratkaisu. Työn aihe voi olla opiskelijoiden itse keksimä tai oppilaitoksen määrittelemä, valmis tehtävänanto.

Sisältö

Pienryhmissä toteutettuja harjoituksia ja projektityö (ryhmässä).

Kurssilla tutustutaa Kamk:n tietojärjestelmien opetuksen sisältöön pajatyyppisessä toteutuksessa. Järjestelmän osat ovat:
* Älykkäät Järjestelmät.
* Eletroniikka
* Peli Teknologia AR / VR.
* DataCenter.
* PeliOhjelmionti.
* YrittäjyysPolku

Aika ja paikka

Lybecker Raahe L201 / Verkko

Opetusmenetelmät

Pajaopetus, ryhmätyöt, töiden testaus ja esittely muille opiskelijoille

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Ei tenttiä

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Opiskelijat osallistuvat ryhmäprojektiin sekä varsinaisena lukujärjestykseen merkittynä opetusaikana että tarvittaessa muuna aikana.

Arviointikriteerit, hyväksytty/hylätty

Osallistuminen pajaryhmiin ja projektiryhmän toimintaan

Arviointikriteeri, hyväksytty/hylätty

Osallistuminen paja ryhmiin ja projektiryhmän toimintaan

Siirry alkuun